Bosch Best Program - Lukács Hunor István, idén diplomázó MI szakos mesterhallgató mesél tapasztalatairól

A Bosch mindig is kiemelten kezelte a magyar műszaki felsőoktatás és azon belül is a kimagaslóan tehetséges informatikai hallgatók támogatását. Ennek köszönhetően az ELTE Informatikai Karán immáron harmadik éve elérhető a Bosch Best program, amelyre eddig 10 hallgató nyert felvételt. Hogy picit jobban megismerjétek, milyen lehetőséget nyújt a program, Lukács Hunor Istvánt, az ELTE Informatikai Kar most végzős MI szakos hallgatóját kérdeztük, meséljen nekünk tapasztalatairól.

 

@miért az ELTE IK Mesterséges Intelligencia Mesterszak?
Az alapképzést a Babes-Bolyai Tudományegyetemen végeztem programtervező informatikusként, mesterszakon pedig szerettem volna olyan irányt választani, ahol mélyebb matematikai ismeretre van szükség, és ezt ötvözni lehet a már megszerzett informatikai tudásommal. Pontosan ezért esett a választásom a mesterséges intelligencia szakirányra, hiszen itt nagyon erős a két terület fúziója. Ráadásul az MI jelenleg az informatika egyik hot topikja, rengeteg potenciál van benne, és sok ága fogja használni a MI megoldásokat. Az ELTE IK pedig kézenfekvő választás volt, hiszen mesterszinten csak itt van MI szakirány.

@miért a Bosch Best Program?
Kolozsváron már a BSc-s tanulmányaim alatt is nyertem el Bosch ösztöndíjat, ismertem a céget, hogy milyen a közös munka a vállalat munkatársaival. Amikor az ELTE oldalán megláttam, hogy Budapesten is van a cégnek egy ösztöndíj programja, részemről nem volt kérdés, hogy jelentkezni fogok rá. A program egyik legfontosabb eleme szerintem az, hogy egyszerre kapunk egy akadémiai és egy ipari témavezetőt, akik folyamatosan mentorálnak minket a tanulmányaink során. Egy ilyen közös kutatásban az a jó, hogy rögtön látjuk, hogyan hasznosítható az iparban az az elméleti tudás, amit az egyetemen kapunk. Szerintem az, hogy egyszerre támogatnak az akadémia és az ipar oldaláról, nagyon értékes, szakmailag támogat a fejlődésben. Az ösztöndíjnak köszönhetően lehetőségem nyílt arra, hogy kibontakozzak, és a saját ötleteimet valósíthassam meg a kutatásaink során.

@mik az első lépések, ha valaki bekerül a Bosch Best Programba?
A Bosch végig nagyon segítőkész volt a kiválasztástól kezdve egészen a programba való csatlakozásig, a kutatási területet is ők ajánlották fel. Rengeteg segítséget kaptam a cégtől, különösebb nehézségekkel nem szembesültem, ami kicsivel több időbe került, az az adatokhoz való ozzáférés. De ebben nincsen semmi meglepő, hiszen ipari környezetben az adatok nagyon fontos értéket képviselnek. A kutatás során viszont teljesen szabad kezet kaptam, a mentorok részéről folyamatos volt a visszacsatolás, hogy a probléma megoldásában jó vagy rossz irányba haladok.

@milyen volt a tanszéken tanulni, dolgozni?
Az ELTE IK és a Bosch egy nagyon jó légkörű kutatóközösséget hozott létre a kampuszon, segítőkész tanárokkal és diáktársakkal, összességében én nagyon elégedett vagyok, hogy itt tanulhattam és kutathattam. Ráadásul a Best programnak köszönhetően a Bosch Budapest Innovációs Kampuszát is megismerhettem, testközelből láthattam, hogyan zajlanak az ipari munkálatok, fejlesztések.

@mi volt a kutatási projekted a Bosch Best Programban?
A kutatási projektem az anomália detekció témakörére összpontosult, amely keretében a MEMS alapú inerciális szenzorok gyártásában felbukkanó anomáliák kimutatása és ezek megmagyarázása volt a szempont. Mivel ezek a MEMS szenzorok információt nyújtanak a jármű gyorsulására és szögsebességére vonatkozóan, ezért ezeket az autóiparban rengeteg területen használják, például, hogy mikor kell a légzsáknak kinyílnia, vagy éppen, hogy az ESP mikor avatkozzon közbe a vezetés során. A kutatásaink során foglalkoztunk az autoencoderek architektúrájának evolúciós algoritmussal történő optimalizációjával, valamint fuzzy szabály alapú rendszerek segítségével megtalált anomáliák megmagyarázhatóságával. A kutatás eredményeként nemzetközi konferenciacikk született, illetve két szabadalom is benyújtásra került. A projektünk a kari TDK-án első díjban részesült, így a dolgozatot elfogadták diplomamunkának is.

@milyen távlatokat nyitott előtted a Bosch Best Program?
Mindenféleképpen szeretném egy hasonló konstrukcióban folytatni a tanulmányaimat, jelentkeztem az ELTE IK PhD képzésére, ahol akadémiai-ipari együttműködés keretében fogom a már megkezdett kutatásomat folytatni, azaz egyszerre fogok az egyetemhez és a céghez is tartozni. Ha idén ősszel kezded meg nálunk az ELTE IK-n a tanulmányaidat mesterszakon, és érdekel a mesterséges intelligencia vagy az önvezető autózás világa, akkor ne hagyd ki ezt az egyedülálló lehetőséget, pályázz a Bosch Best Ösztöndíjprogramra. A jelentkezés 2023. augusztus 4-ig lehetséges.

Ha felkeltettük érdeklődésedet a mesterséges intelligencia iránt, további információt találhatsz a programtervező informatikus mesterszak weboldalán és a szakirányhoz kapcsolódó tantervihálóban.